Upute za boravak djece u vrtiću
MJERE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
Poštovani roditelji, u cilju očuvanja zdravlja vašeg djeteta i zdravlja druge djece, molimo Vas da poštujete sljedeće preporuke.
Ako Vaše dijete pokazuje jedan ili više sljedećih znakova bolesti, trebalo bi ostati kod kuće:
- Povišena tjelesna temperatura ( 37,2 i veća )
- Neuobičajene mrlje ili kožni osipi
- Proljev ili povraćanje
- Uši u kosi, svrab i slično
- Jak kašalj od kojeg dijete pocrveni ili poplavi
- Otežano ili ubrzano disanje
- Konjuktivitis
- Upaljeno grlo ili poteškoće kod gutanja
- Zarazni kožni osipi (vodene kozice,ospice ili dr.)
Dijete koje će doći u vrtić s jednim od gore navedenih simptoma nećemo taj dan primiti.
Također nećemo primiti dijete koje uzima antibiotik.
Pri povratku u vrtić obavezno je donijeti potvrdu od pedijatra jer se bez nje dijete ne može vratiti u kolektiv.
Ako se neki od navedenih simptoma razviju tijekom boravka u vrtiću roditelj će biti odmah obaviješten i u najkraćem mogućem roku treba doći po dijete.
NE dolazite u pratnji i ne dovodite dijete ako imate simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako Vam je izrečena mjera samoizolacije ili ako imate saznanja da ste zaraženi koronavirusom
Molimo dovedite dijete do 9,00 sati, a u slučaju kasnijeg dolaska nam to najavite/javite.
BORAVAK DJECE NA ZRAKU TIJEKOM ZIME
Boravak na otvorenom prostoru i svježem zraku ima pozitivan utjecaj na cjelokupan psihofizički razvoj djeteta te ona mogu bolje i više zadovoljiti svoju potrebu za kretanjem i slobodom. Djeca mogu i trebaju boraviti na otvorenom u svim vremenskim uvjetima tj. kada je oblačno, sunčano, kišovito, kada pada snijeg i kada su niske temperature. Iznimno se ne preporuča boraviti vani kada je jako vjetrovito i maglovito. To je jedan od načina jačanja dječjeg organizma, stvaranja otpornosti i sprečavanja širenja infekcija.
U zimskim mjesecima u zatvorenim prostorima djeca češće i lakše obolijevaju od bolesti dišnog sustava, ali i drugih bolesti. Naime, u zatvorenim prostorima zbog loših mikroklimatskih uvjeta (suh zrak, smanjena vlažnost) i drugih negativnih faktora zatvorenog prostora, dolazi do isušenja sluznice u nosu, smanjenja lučenja sluzi i smanjenja treperenja (vibracije) nosnih dlačica koje čiste zrak od prašine i drugih tvari. Zbog toga ih svakodnevno i redovito izvodimo na svjež zrak i do dva puta dnevno. Ako djetetu na otvorenom procuri nos ili krenu suziti oči, ne znači da je bolesno ili zarazno, već da je sluznica ovlažena i dišne putove treba pročistiti („ispuhati“ nos…).
Dužina boravka djece na otvorenom zavisi o više faktora, jedan od njih je i dob djeteta.
Preporuča se različito vrijeme dužine boravka na otvorenom prostoru i to od 30, 40 do 60 minuta, ovisno o temperaturi zraka i dobi djeteta. Djeca mogu biti na dvorištu ili terasi i na temperaturi do – 10 stupnjeva. Mlađa djeca borave kraće, do 30 minuta, a starija mogu i do sat vremena ovisno o vremenskim prilikama.
Savjeti: dijete obucite slojevito, odjeća treba biti udobna kako bi se dijete moglo nesmetano kretati, kada je temperatura ispod 0 obavezno je donijeti skafander i prikladnu obuću.
U sobama dnevnog boravka koristimo difuzer s eteričnim uljima (Ravensara, Niauli ili Kajeput).
BORAVAK DJECE NA ZRAKU TIJEKOM LJETA
Boravak djece na zraku ima višestruko pozitivan učinak na dijete i njegovo zdravlje, zato ga svakodnevno i provodimo ali sve pod uvjetom da su djeca i odrasli adekvatno pripremljeni, te da su uvaženi svi aspekti zaštite i sigurnosti djece.
Tijekom ljetnih mjeseci zbog vrućine i UV zračenja u vrtiću se poduzimaju posebne mjere zaštite djece:
- izlazimo na zrak već oko 8:00 sati i boravimo u hladu i sjeni onoliko koliko je to moguće
- mlađa djeca ulaze u sobu dnevnog boravka najasnije u 10:30 sati, a starija djeca najkasnije u 11:00 sati
- tijekom dana osigurane su dovoljne količine tekućine kako u sobama tako i na dvorištu i terasi vrtića
- igre na dvorištu i terasi vrtića u vrijeme ljeta povezane su s vodom, zbog čega djeca trebaju biti primjereno odjevena
- voda koja se koristi za igru je u bazenima za vodu ili nekim drugim odgovarajućim posudama
- zbog mogućnosti da se smoče, djeca svih uzrasta TREBAJU IMATI REZERVNU ODJEĆU!
- RODITELJI MOLIMO VAS DA NAMAŽETE SVOJE DIJETE KREMOM SA ZAŠTITNIM FAKTOROM PRIJE DOLASKA U VRTIĆ (stručnjaci preporučuju zaštitni faktor 30 do 50, ovisno o tipu kože, tj. osjetljivosti kože)
- odjeća djeteta mora biti lagana, prozračna s obaveznim kapama ili drugim pokrivalima na glavi (šeširić, šilterica)
- djeca trebaju imati obuću zatvorenog tipa, mogu i sandalice – NE NATIKAČE – zbog sigurnosti i stabilnosti, ali i prevencije mogućih padova i ozljeda ili neku drugu odgovarajuću obuću u kojoj se mogu sigurno igrati, a da pritom NISU IZLOŽENA OPASNOSTI OD KLIZANJA, PADANJA I OZLJEĐIVANJA!